Personskadeförbundet RTP

E-postadress
Lösenord
|  Hjälp?
» Registrera dig!

Sök på rtp.se

Anpassa sidan


The Inclusion Tour

Pressmeddelanden

2010-06-30

Kritik mot uteblivna medicinska rehabiliteringsinsatser i rehabiliteringskedjan

Den 1 juli publiceras en ny rapport: En rehabiliteringskedja i behov av rehabilitering.
Rapporten är en uppföljning av Personskadeförbundet RTPs medlemmars upplevelse av förändringarna i sjukförsäkringssystemet från hösten 2009, och resultaten är fortsatt oroande.
– Särskilt oroande är den låga förekomsten av nya medicinska utredningar och nya rehabiliteringsinsatser, som är avgörande för våra medlemmar, säger Pelle Kölhed, förbundsordförande.

2010-05-31

Onsdagen den 2 juni öppnar Hjultorget på Kistamässan

- Den största nyheten på årets Hjultorg är att personer med funktionsnedsättning kan provköra en anpassad bil. Vi brukar annars få vänta tills vi har köpt bilen, säger Pelle Kölhed, ordförande i Personskadeförbundet RTP och medarrangör för Hjultorget.

Hjultorget är en unik mässa av brukare för brukare. Besökarna kan prova, klämma och känna på utställarnas produkter eller tjänster inom hjälpmedel-, bil- och bostadsanpassning. Att bevara brukarperspektivet har varit viktigt för mässan, ända från starten 1984. Hjultorget presenterar flera spännande nyheter.

2010-05-27

Unik möjlighet att provköra anpassade bilar på Hjultorget

Hjultorget den 2-3 juni på Kistamässan, är en mässa av brukare för brukare. Besökarna kan prova, klämma och känna på utställarnas produkter eller tjänster inom hjälpmedel-, bil- och bostadsanpassning. På Hjultorget presenteras flera spännande nyheter.

- En stor nyhet för personer med funktionsnedsättning, är att de på Hjultorget kan provköra en anpassad bil. Vi brukar annars få vänta tills vi har köpt bilen säger Pelle Kölhed, ordförande i Personskadeförbundet RTP och medarrangör för Hjultorget.

2010-05-27

Portalen bostadscenter.se lanseras på Hjultorget

Under brukarmässan Hjultorget den 2-3 juni på Kistamässan, lanserar projektet "Nationellt kunskapscenter för bostadsanpassning" sin nya portal: bostadscenter.se. Portalen visas i monter C:02.

2010-05-19

Nya Hjultorget den 2-3 juni på Kistamässan

Hjultorget är en mässa av brukare för brukare.

- En stor nyhet för personer med funktionsnedsättning, är att de på Hjultorget kan provköra en anpassad bil. Vi brukar annars få vänta tills vi har köpt bilen, säger Pelle Kölhed, ordförande i Personskadeförbundet RTP och medarrangör för Hjultorget.

Hjultorget är en aktiv mässa där man kan pröva, känna och klämma på hjälpmedel. En målsättning för arrangörerna har varit att skapa en direktkontakt mellan utställarna och de som skall använda produkterna. I år kallas Hjultorget för ”Nya” Hjultorget eftersom man även gjort spännande satsningar på bil- och bostadsanpassning.

På Hjultorget finns flera billeverantörer som erbjuder anpassade bilar med olika utrustning för provkörning. Tillsammans med branschföreningen Svensk Bilanpassning, Trafikverket och Försäkringskassan tar Hjultorget ett helhetsgrepp på proceduren från att ansöka om bilbidrag till att hoppa in i sin färdiganpassade bil. Hjultorget ger inblick i hur bilstödsprocessen ser ut och vilka roller aktörerna har.


2010-01-12

Grattis regeringen till ett klokt beslut! – När får vi tillbaka våra pengar?

Personskadeförbundet RTP välkomnar regeringens beslut att inte gå på Trafikförsäkringsutredningens förslag om höjda försäkringspremier med 70 procent.

– Nu vill vi ha svar på om fordonsägarna kommer få tillbaka den extra skatt de betalt från och med den 1 juli 2007 med anledning av utredningen, säger Anna Stannervik, generalsekreterare.


2009-12-10

SJ minskar möjligheterna att resa för personer med rörelsehinder

Återigen prioriterar SJ särlösningar istället för att skaffa tåg som alla kan använda oavsett om man kan gå eller använder rullstol.


2009-12-07

Ny rapport om hur sjukförsäkringsregler drabbar trafikskadade

Stor ekonomisk oro inför framtiden, lågt förtroende för Försäkringskassan, och få erbjudanden om nya medicinska rehabiliteringsinsatser för att kunna återgå i arbete. Detta är resultatet av
Personskadeförbundet RTPs enkätundersökning om hur deras medlemmar upplever de förändrade sjukförsäkringsreglerna. Den publiceras måndagen den 7 december.


2009-11-08

RTP kongress:  Oroande siffror i undersökning om de nya sjukförsäkringsreglerna

Personskadeförbundet RTP utreder konsekvenserna av de nya sjukförsäkringsreglerna i en enkätundersökning bland sina medlemmar.
- Redan nu ser vi några oroväckande siffror om den undersökning som kommer publiceras i sin helhet i december, säger Pelle Kölhed förbundsordförande.


2009-11-08

Ellika-priset utdelades till RTP i Skånes Nackskadegrupp

RTP i Skånes nackskadegrupp fick under lördagen ta emot Personskadeförbundet RTPs Ellika-pris. Prissumman på 10 000 kronor delas ut till medlemmar som gjort förtjänstfulla insatser inom förbundets intresseområden. Nackskadegruppen har genom ett gott påverkansarbete skapat en bättre vård för nackskadade i Skåne.


2009-11-07

Pelle Kölhed omvald till ordförande för Personskadeförbundet RTP

Lördagen den 7 november fick förbundsordförande Pelle Kölhed av en enig kongress, förnyat förtroende att leda Personskadeförbundet RTP under de kommande tre åren. Han får leda en organisation som har både nytt namn och nya stadgar efter kongressen som pågår den 6-8 november på Hotell Ariadne i Stockholm.

Namnändringen till Personskadeförbundet RTP är en fråga som han själv starkt drivit för att öka möjligheterna för förbundet att kommunicera med och synas för personer med förvärvade skador.

Kongressen valde även övriga ledamöter i förbundsstyrelsen och det blev följande:

Mohammed Jaber, Uddevalla
Ann Sjöberg Johansson, Karlskrona
Lars Andersson, Falun
Marina Carlsson, Askersund
Tommy Lundgren, Bräcke
Nannie Fredriksson, Jokkmokk

Ersättare: Bengt Stengripe, Ronneby
Ersättare: Marianne Möllerstedt, Barsebäck

Förbundet hette tidigare Riksförbundet för Trafik-, Olycksfalls- och Polioskadade.

Förkortningen RTP har i och med namnändringen i bytt innebörd till Rehabilitering, Tillgänglighet och Påverkan.


2009-11-06

RTPs kongress inledde med att byta namn på förbundet
till Personskadeförbundet RTP

- Det är glädjande att kongressen tog beslut om att vi ska byta namn till Personskadeförbundet RTP. Det är ett kortare namn som ger oss bättre förutsättningar att kommunicera och synas för de människor som skadar sig. Nu vill vi arbeta på att få fler medlemmar eftersom det är många personer med förvärvade skador som kan ha nytta av oss, säger Pelle Kölhed, förbundsordförande.


2009-09-22

Trafikskadade på RTP-dagen den 22 september:
-Vi behöver livsinriktad rehabilitering innan vi kan återgå  till arbete

På RTP-dagen tisdagen den 22 september delar RTP i hela Sverige ut reflexer och flygblad med budskapet: "Vi som redan är skadade vill att färre skadar sig i trafiken. Att använda reflex, bilbälte och cykelhjälm är något du själv kan göra - det kan rädda ditt liv!"

Att minska dödstalen i trafikolyckor är ett mål i samhället. Men få känner till hur det går för de som skadas och överlever i en trafikolycka, och hur svårt det kan bli att få det stöd man behöver från samhället. Många av RTPs trafikskadade medlemmar har blivit eller riskerar att bli utförsäkrade på grund av den nya rehabiliteringskedjan.

Förbundsordförande Pelle Kölhed uppvaktar på RTP-dagen riksdagsledamöter från Alliansen för Sverige och kommer bland annat att diskutera "budgetpropositionens förslag om Ekonomisk trygghet vid sjukdom och handikapp."


2009-09-18

Trafikskadade inför budgetpropositionen.

- Vi som redan är skadade vill att färre skadar sig i trafiken.

-RTP hoppas mycket på budgetpropositionen som läggs på måndag och de löften Socialförsäkringsministern givit inför den. Vi har sett hur den nya rehabiliteringskedjan gör det svårt för våra trafikskadade medlemmar att få den hjälp och stöd som man behöver från samhället när man skadats, säger Pelle Kölhed, förbundsordförande i RTP.

På RTP-dagen tisdagen den 22 september kommer RTP i hela Sverige dela ut reflexer och flygblad med budskapet: Vi som redan är skadade vill att färre skadar sig i trafiken. "Att använda reflex, bilbälte och cykelhjälm är något du själv kan göra - det kan rädda liv"


Förbättra smärtvården så att vi kan jobba!

Att smärtvården måste förbättras är ett av budskapen från RTP, när de genomför sin smärtkonferens i Upplands Väsby onsdagen den 26 augusti.

En undersökning om långvarig smärta som RTP genomfört visar att den som vill ha sin smärta utredd och behandlad måste vänta drygt fyra år och besöka mer än sex läkare. Samtidigt bedömer de smärtpatienter som tillfrågats i undersökningen att de skulle kunna jobba ca 65 procent mer om de inte levde med sin smärta.


2009-06-05

Ett år med de nya försäkringsreglerna

Den 5 juni är det ett år sedan riksdagen beslutade om nya sjukförsäkringsregler. De farhågor som Riksförbundet för Trafik-, Olycksfalls- och Polioskadade, RTP hade innan beslutet togs har besannats.

- Vi kan nu se att personer med behov av långa rehabiliteringsperioder t.ex. trafikskadade har blivit utförsäkrade. Tillämpningen av reglerna lämnar inte utrymme för de individuella bedömningar som utlovades och som våra medlemmar behöver, säger Pelle Kölhed, förbundsordförande i RTP.


2009-04-16

Föråldrade regler hindrar funktionshindrade att arbeta efter 65 års ålder


2009-03-12

Konferens om postpolio i Lund 17 mars


2009-03-09

Ny bok om postpolio

konferens om postpolio i Göteborg 11 mars


2009-01-29

Förbättra smärtvården så att vi kan jobba!


2008-12-15

Miljöbilen - en ny skiljelinje som utesluter personer med funktionsnedsättningar


2008-11-06

Smärtpatienter träffas i Upplands Väsby 

I en medlemsundersökning gjord av RTP underkänner var tredje smärtpatient vårdens bemötande. 
Lördagen den 8 november samlas cirka 100 av RTPs medlemmar i Upplands Väsby på RTPs årliga dialogkonferens. I år har konferensen inriktat sig på smärta eftersom RTP driver ett smärtprojekt. 
- Vår medlemsundersökning visar att vården inte har tid för frågor och reflektion. Vi vet att ökad kunskap ger mindre smärta. Trots det missar vården många gånger att informera och utbilda smärtpatienter, Pelle Kölhed, RTPs förbundsordförande.


2008-11-03

Smärtpatienter ger dåligt betyg till vården

I en medlemsundersökning gjord av RTP underkänner var tredje smärtpatient vårdens bemötande.
- I mötet med vården finns inte tid för frågor och reflektioner. Vi vet att ökad kunskap ger mindre smärta. Trots det missar vården många gånger att informera och utbilda smärtpatienter, säger RTPs förbundsordförande Pelle Kölhed. RTP har därför tagit fram smärtguider för att hjälpa smärtvårdens patienter.


2008-11-03

Experter eniga om smärta

För att öka enigheten kring smärtbehandlingar driver RTP ett smärtprojekt tillsammans med vården. Projektet har skapat behandlingsscheman för whiplash-, hjärn-, polio- och ryggmärgsskadade, som antagits av en enig medicinsk expertis på en konsensuskonferens.


2008-10-20

Personer med postpolio har svårt att få hjälp - konferens i Umeå och Höör

Trots att det finns 15 000-20 000 personer i Sverige som har haft polio, och forskare tror att 70-80 procent av dessa kommer att utveckla postpolio, har många svårt att få sina problem diagnostiserade. För att öka kunskapen om postpolio driver RTP ett polioprojekt och anordnar konferenser i Umeå den 24 oktober och i Höör den 27 oktober.


2008-10-10

Personer med postpolio har svårt att få hjälp
- konferens i Göteborg

Trots att det finns 15 000-20 000 personer i Sverige som har haft polio, och forskare tror att 70-80 procent av dessa kommer att utveckla postpolio, har många svårt att få sina problem diagnostiserade. För att öka kunskapen om postpolio driver RTP ett polioprojekt. Den 14 oktober kl 13.00 anordnar RTP en konferens om postpolio på konferenscenter Wallenberg i Göteborg. 

För frågor kontakta:

Monica Reinholdson, ombudsman 070-731 34 55
Professor Katharina Stibrant Sunnerhagen - 070-952 00 23
Sofia Segergren, informatör 0708- 11 15 33
Kontakt med person som haft polio kan förmedlas.

Program och information om konferensen finns på:

www.rtp.se/polioseminarium


2008-10-02

Konferens om postpolio i Göteborg 14 oktober

RTP driver ett polioprojekt, för att öka kunskapen om postpolio. Den 14 oktober kl 13.00 anordnar RTP en konferens om post polio på konferenscenter Wallenberg i Göteborg. Media inbjuds att delta.

Läs hela pressinbjudan


2008-09-19

RTP hoppas på förändring i diskrimineringslagen

RTP vill ha en förändring av diskrimineringslagen så att den gäller även otillgänglighet samt ger sanktionsmöjligheter för att uppnå målen.

Läs hela pressmeddelandet


2008-09-16

RTP vill ha rikstäckande ambulanshelikoptrar

Sverige behöver ett rikstäckande system av ambulanshelikoptrar för att alla patienter skall få lika bra vård oberoende av var man bor i Sverige.

Läs hela pressmeddelandet


2008-08-20

Fotosafari i Fulufjället-en utmaning för personer med funktionsnedsättning.

Den 25-30 augusti anordnar RTP - Riksförbundet för Trafik-, Olycksfalls- och Polioskadade för första gången ett fotosafari i Fulufjället.

Läs mer om fotosafari (pdf 22.5 kb)


2008-08-13

Anna Stannervik ny generalsekreterare för RTP

Anna Stannervik tillträdde som ny generalsekreterare på Riksförbundet för Trafik-, Olycksfalls- och Polioskadade (RTP) den 4 augusti. Hon kommer bland annat arbeta för att personer med whiplashskada tas på allvar.

Läs mer om RTPs nya generalsekreterare (pdf 25.9 kb) 


2008-05-16

Rörelsehinderförbunden begär ny utredning om bilstöd

Sveriges fem rörelsehinderförbund sänder en skrivelse till regeringen där de begär en ny utredning av bilstödet till personer med funktionshinder. Bilen är för många personer med funktionshinder det enda transportmedlet som fungerar. Det finns flera frågor som behöver belysas för att bilstödet ska bli mer effektivt och överensstämma med den nationella planen för handikappolitiken.

Skrivelsen till regeringen handlar om behovet av förändring och förnyelse av nu gällande lag och förordning om bilstöd till personer med funktionshinder.

Kritiken från förbunden handlar bland annat om:
  • Inga väsentliga förändringar av bilstödet har gjorts sedan 1988, trots att förutsättningarna i omvärlden förändrats
  • Varken grundbidraget eller anskaffningsbidraget har följt med kostnadsutvecklingen. Inkomstgränserna är de samma vilket gör att det sällan utgår anskaffningsbidrag.
  • Anpassningsbidraget är svårt att få. RFV har infört ett nytt begrepp. Begreppet har underkänts i Regeringsrätten i en rad domar från år 2000. Dock för Regeringsrätten ett resonemang som nu tolkas negativt av Försäkringskassan.
  • Bensin- och vägtrafikskatten har höjts bland annat för att styra över till miljövänlig trafik. Byte av bil inom bilstödets ram styrs av 9-års cykler, vilket omöjliggör byten för att hålla nere kostnader och gagna miljön.
Läs mer

2008-03-27

Trafikskadade drabbas när regeringen föreslår återgång till arbete efter ett år

Trafikskadade, nackskadade och människor med kognitiva nedsättningar drabbas negativt av regeringens proposition: En reformerad sjukskrivningsprocess.

- Våra medlemmar behöver ofta längre rehabilitering än ett år och kommer därför inte kunna uppfylla de krav som ställs av regeringen, säger Per-Arne Kölhed, förbundsordförande i Riksförbundet för Trafik-, Olycksfalls- och Polioskadade (RTP).


Artikel med anledning av regeringens lagrådsremiss: Ett starkare skydd mot diskriminering.

2008-03-20

Regeringen lagrådsremiss "Ett starkare skydd mot diskriminering" är i sig en handling som diskriminerar.

Den 28 januari lade regeringen fram lagrådsremissen "Ett starkare skydd mot diskriminering". Lagrådsremissen utgör regeringens ställningstagande till Diskrimineringskommitténs betänkande: "En sammanhållen diskrimineringslagstiftning".

Det är med förvåning vi tvingas konstatera att regeringen efter många års utredande inte erkänner människor med funktionsnedsättningar som fullvärdiga medborgare genom att slå fast att en tillgänglig miljö ska vara en mänsklig rättighet i Sverige.


2007-09-21

Alla har inte ett val när det gäller arbete eller sjukskrivning.

RTP har till statminister Fredrik Reinfeldt och socialförsäkringsminister Cristina Husmark Pehrsson lämnat en kommentar med anledning av deras debattartikel "Tuffare sjukpenningregler i vårt stora reformpaket", DN den 13 september 2007.

RTP efterlyser en mer nyanserad debatt kring utformningen av de nya sjukpenningreglerna. Under rubriken "Alla har inte ett val när det gäller arbete eller sjukskrivning" lägger RTPs förbundsordförande Pelle Kölhed fram organisationens argument.

De flesta som idag uppbär sjukpenning har faktiskt inte något val. Dessa människor står på grund av sina sjukdomar eller skador faktiskt inte till arbetsmarknadens förfogande. Dessa glöms just nu helt bort i den debatt som förs om sjukskrivning kontra arbete.


2007-05-09

Pressmeddelande från RTP

RTP kräver i brev till socialminister Göran Hägglund att regeringen skyndsamt tillsätter en utredning för att ta ställning till stabiliseringsoperationer av personer som utsatts för whiplashvåld.


2007-02-13

Tusentals trafikskadade kan tvingas överklaga beslut om sina framtida pensioner.

Vakna, regeringen, och riv upp beslutet att sänka pensionen för landets förtidspensionärer!

Riksförbundet för Trafik-, Olycksfalls- och Polioskadade reagerar starkt mot regeringens beslut att förändra beräkningsgrunden för sjuk- och aktivitetsersättning, tidigare kallade förtidspension och sjukbidrag.

Regeringsbeslutet från årsskiftet krockar med trafikskadelagen och får stora konsekvenser för människor som skadats i trafiken.


2006-10-31

RTP kräver grundlig utredning av Trafikförsäkringen

Riksförbundet för Trafik- och Polioskadade, RTP, hade kongress i Stock-holm den 21-22 oktober, och den nya förbundsstyrelsen fick då i uppdrag att göra ett uttalande i anledning av den föreslagna reformen av trafikför-säkringen.

Regeringen har nu aviserat en höjning av skatten på försäkringspremier. Detta var tidigare en del av ett förslag till en sammanhållen reform av trafikförsäkringen. Försäkringsförbundet anser att det tidigare förslaget hade varit att föredra. RTP instämmer.

Vidare instämmer RTP med Försäkringsförbundet då det gäller kravet på en grundlig utred-ning av förslaget.

Trafikförsäkringens framtida ansvar är tänkt att omfatta bland annat sjukpenning och sjuker-sättning samt sjukvårds- och rehabiliteringskostnader. RTP vill framhålla den oro och de far-hågor vi hyser kring försäkringsbolagens övertagande av detta ansvar.

RTP ställer sig därför villiga att delta i utredningsarbetet och på så sätt få möjlighet att tillföra den kunskap och erfarenhet som vi har i dessa frågor.

Ytterligare upplysningar lämnas av förbundsjurist Anne-Lie Sandin, tel. 08-629 28 93


2006-06-15

Vården sviker smärtpatienterna visar ny rapport

Om du vill ha din smärta utredd och behandlad måste du vänta drygt 4 år och besöka mer än 6 läkare visar en rykande färsk medlemsundersökning som RTP har gjort om långvarig smärta. Dessutom bedömer smärtpatienterna själva att de skulle kunna jobba ca 65 % mer om de inte levde med sin smärta.

Undersökningen som RTP gjort bland drygt 700 medlemmar visar att medlemmarna upplever att de bollas runt i vården och får inte den hjälp de behöver.

– Detta är ett slöseri med samhällets resurser och orsakar samtidigt ett onödigt lidande för många smärtpatienter i Sverige, säger RTPs förbundsordförande Jeanette Mellvig Lind.