Oppositionen KU-anmäler hanteringen av ny sjukpeng

25 januari, 2010 av Pelle Kölhed. Kategori: Okategoriserade

Nu har oppositionen KU-anmält regeringen. De vill reda ut varför regeringen inte klarade inte av att utreda konsekvenser och vidta åtgärder i tid vad gäller förändringarna inom sjuk- och arbetslöshetsförsäkringarna. Detta är en fråga som även vi inom Personskadeförbundet RTP ställt oss. Varför skulle det ske med en sådan fart att det ledde till rättsosäkerhet för den enskilde, som i förväg inte kunde anpassa sitt handlade till de nya reglerna?

Oppositionen tycker inte heller att regeringen lyssnade på de varningssignaler som fanns i flera berörda myndigheters remisser.  Detta ska bli intressant att få svar på. Socialförsäkringsministern hävdade till och med vid ett tillfälle att regeringen inte fått varningssingaler, och detta gör ju att man ställer sig flera följdfrågor om hur arbetet går till på departementet egentligen. Vem gör vad, vad väljer man att lyssna på och vad struntar man i när det är viktigare att följa en i förväg utstakad ekonomisk politik?  Detta kanske vi kan få ett svar på när utfrågningarna drar igång.

 Ytterlige en fråga som oppositionen vill granska är styrningen av bland annat Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen. Ja, hur är det egentligen? Försäkringskassan säger att de följer de regler som finns och regeringen säger att det inte var meningen att tolkas så som det gör? Vem är det då som styr?

Vi får återkomma när vi vet när utfrågningen kommer ske.


En kommentar till “Oppositionen KU-anmäler hanteringen av ny sjukpeng”

  1. marina skriver:

    Svaren i den här utfrågningen blir verkligen intressanta att ta del av.

Lämna ett svar

Senaste inläggen
Senaste kommenterat
Arkiv